Kompleksowy audyt regulaminu sklepu lub serwisu internetowego. Sprawdzamy również umowy

Czas + klauzule niedozwolone = audyt regulaminu

Czas + klauzule niedozwolone = audyt regulaminu

By on Wrz 6, 2013 in Blog o audytach | 0 comments

Tytuł niniejszego wpisu to jednocześnie przypomnienie dla wszystkich przedsiębiorców, że niezmierne ważne jest regularne i systematyczne audytowanie swojego regulaminu pod kątem klauzul niedozwolonych. Rejestr klauzul niedozwolonych prowadzony przez Prezesa UOKiK co raz bardziej przypomina ogromny wieżowiec, który co istotne co raz szybciej pnie się w górę (jak wynika z badań przeprowadzonych przez serwis KlauzuleNiedozwolone.pl to już blisko 5 nowych klauzul niedozwolonych dziennie od początku tego roku).

Klauzule niedozwolone to powód do strachu?

W pewnym sensie tak, ale przedsiębiorca powinien je traktować nieco jak konkurenta, z którym trzeba utrzymywać stosunki i być w ciągłym kontakcie. W ten sposób przedsiębiorca nigdy nie da się zaskoczyć i zawsze wyprzedzi jego kolejny ruch. Pamiętajmy, że nie ma zamkniętej listy klauzul niedozwolonych. To czy dany zapis jest niedozwolony wynika z ogólnej definicji klauzul niedozwolonych, a tutaj muszą być spełnione dwie przesłanki:

1) sprzeczność z dobrymi obyczajami oraz

2) rażące naruszenie interesów konsumentów.

Dodajmy, że obie przesłanki muszą być spełnione łącznie – dopiero wtedy możemy mówić o klauzuli niedozwolonej.

Audyt regulaminu to lek na całe zło?

Każdy dobry lekarz powie, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Systematycznie przeprowadzany audyt regulaminu to właśnie profilaktyka, która jeżeli będzie dobrze stosowana to pozwoli uniknąć dalszych skutków w postaci ryzyka posiadania klauzul niedozwolonych i pozwu za ich stosowanie.

Reasumując – dobry regulamin, to regulamin bezpieczny i dopasowany do konkretnego biznesu, ale także pozbawiony klauzul niedozwolonych i poddany regularnemu audytowi.

5.00 avg. rating (98% score) - 2 votes

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *